10-2-2010
De Stadsregio Amsterdam heeft staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat schriftelijk toestemming gevraagd om volledig over te gaan op de OV-chipkaart. Bij een positieve reactie wordt vanaf 15 april in de bussen en trams in de 16 gemeenten van de stadsregio de strippenkaart niet meer geaccepteerd. Reizigers kunnen dan alleen nog maar met een OV-chipkaart van het openbaar vervoer gebruikmaken.
Sinds donderdag 11 februari is Rotterdam de eerste regio in Nederland die volledig is overgegaan op de OV-chipkaart. Zoals de Tweede Kamer op dinsdag 9 februari per motie heeft verzocht, zullen de Stadsregio Amsterdam en haar vervoerders lering trekken uit de ervaringen in de Rotterdamse regio. Zij nemen de verbeterpunten direct mee in het Amsterdamse traject van ‘strip' naar ‘chip' op 15 april.
Het verzoek van de Stadsregio Amsterdam volgt op het eerdere besluit om met het gebruik van strippenkaart per 27 augustus 2009 te stoppen in de Amsterdamse metro. Het volledig invoeren van de OV-chipkaart in de Amsterdamse metro is succesvol verlopen. Sindsdien hebben veel reizigers de OV-chipkaart aangeschaft om er ook in trams en bussen mee te reizen. De Stadsregio Amsterdam vraagt de ontheffing van de strippenkaart, nu het overal in de stadsregio mogelijk is om op saldo te reizen en het reizen met een abonnement op de OV-chipkaart ook nabij is. Alleen in Waterland is het op dit moment nog niet mogelijk om met een ‘verchipt' abonnement te reizen. Arriva werkt er hard aan om het reizen met verchipte zoneabonnementen op zo kort mogelijke termijn te realiseren. Naar verwachting zal dit ruim voor 15 april het geval zijn. Voor de Stadsregio is dit een belangrijke voorwaarde, omdat daarmee voorkomen wordt dat reizigers onnodig ongemak of zelfs financieel nadeel ondervinden.
De Stadsregio Amsterdam heeft diverse partijen, waaronder de adviescommissies van de Stadsregio, de RAR (reizigersadviesraad) en de aangrenzende concessieverleners om advies gevraagd over het voornemen om de strippenkaart af te schaffen. Al deze partijen hebben inmiddels een positief advies hierover uitgebracht. Voorafgaand aan de overgang van strippenkaart naar OV-chipkaart het uitzetten zullen vervoerders een uitgebreide communicatie- en voorlichtingscampagne voeren om reizigers en inwoners van de stadsregio Amsterdam te informeren.
Bij GVB kan in de metro al sinds april 2006 en in trams en bussen sinds oktober 2008 worden gereisd met de OV-chipkaart. Bij Connexxion kan dit in Amstelland-Meerlanden sinds september 2008, in de Zaanstreek sinds april 2009 en bij Arriva sinds juni 2009. Sinds oktober 2009 is het ook bij NS mogelijk om op saldo te reizen met de OV-chipkaart.
(Persbericht Stadsregio Amsterdam, 10-02-2010)